Marszałek Karczewski z wizytą w Zakładzie Aktywności Zawodowej w Wodzisławiu Śl.

„Zdrowie w ujęciu tradycyjnej medycyny chińskiej”

„Miniaturowy ogród w szkle"

Wspaniałe warsztaty tworzenia „Lasów zamkniętych w słoiku”

POWIATOWA OLIMPIADA OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH

Pozdrowienia z Bratysławy!

Turniej Tańca w Bratysławie 08.06.2019 r.

PIKNIK INTEGRACYJNY OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH DĄBROWA GÓRNICZA

Nasze rękodzieło :)

Kartki świąteczne ręcznie robione przez pracowników ZAZ ZUP

Życzenia i drobne upominki dla wszystkich Kobiet

W Dzień Kobiet bez drobnego upominku dla każdej z Pań na pewno się nie obejdzie! Podobnie jak w ubiegłych latach w Dniu Kobiet, pracownicy Zakładu Aktywności Zawodowej Zakładu Usług Pralniczych w Wodzisławiu Śląskim nie zapomnieli o złożeniu życzeń Paniom.

Spotkanie wigilijne 14.12.2018 r.

VIII Gwiazdkowy Pokaz Taneczny

Najsympatyczniejsze podium jakie dotychczas widziałam 
ZAZ & LORDANCE

Ekipa Świętego Mikołaja z ZAZ pracuje już pełną parą ;) ho! ho!

ŚWIĄTECZNY KIERMASZ RĘKODZIEŁA OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH

FABRYKA BOMBEK I JARMARK ŚWIĄTECZNY W KRAKOWIE

III POLSKO-CZESKIE WARSZTATY

Kabaret "SMILE" potrafi rozbawić do łez

Pracownicy Zakładu wybrali się na kabaret "Smile" było zabawnie, przyjemnie i wesoło. Polecamy!

XVII - Mistrzostwa Śląska w Wojskowych Sztukach i Sportach Walki

13.10.2018 roku w Ozimku odbyły się XVII -Mistrzostwa Śląska w Wojskowych Sztukach i Sportach Walki, których organizatorem była Akademia Wojskowych Sztuk Walki - Koło Nr 10 przy Zarządzie Wojewódzkim Związku Żołnierzy Wojska Polskiego w Opolu .

POKAZY - Samoobrony , które wywołały wielkie wrażenie przygotował Zakład Aktywności Zawodowej (Wodzisław Śląski) - osoby niepełnosprawne:
1. Małgorzata Szweda
2. Eugeniusz Mandrysz
3. Paweł Adamczyk
4. Sebastian Kowol
5. Adam Danak
6. Kacper Jaworski.

Przyjaciel ekonomii społecznej 2018

Gimnastyka rehabilitacyjna i fitness "tańce" Radość i Ruch

Przedszkolaki z pobliskiego przedszkola

W dniu 21.09.2018r. Zakład Aktywności Zawodowej Zakład Usług Pralniczych w Wodzisławiu Śląskim odwiedziły przedszkolaki z pobliskiego przedszkola.

Kolejny sukces i kolejna wygrana!

Byliśmy, odpoczywaliśmy, zwiedzaliśmy i nas urzekło!

Jestem jeszcze pod wrażeniem.

Jestem jeszcze pod wrażeniem 😮 Dziękuję Katarzyna Dobrzycka, Wiesław Szczygielski, Maciej Szczygielski i Dezyderiusz Szwagrzak za wspólnie spędzone popołudnie.

 

Brawo Wy!

Bardzo pracowity dzień, tak jak Wam Szanowni moi odbiorcy Zakładu Aktywności Zawodowej w Wodzisławiu Śl. dzisiaj powiedziałem, Wy kończycie dzisiaj mój kolejny historyczny okres 49 lat praktyki w sztukach i sportach walki. Powiedziałem Wam, że niepełnosprawni będą traktowani przez mój autorytet i historię na równi z innymi ludźmi, będziecie wyróżnieni w społeczeństwie naszym, gdyż moja ambicja i Wasz wielki szacunek do mnie plus nadzieja, że zabiorę Was do świata sukcesu i radości z naszych zajęć, będzie w Waszej psychice.Moje hasło po za oficjalnym projektem "Sport dla niepełnosprawnych" jest moim celem.

Czytaj więcej: Brawo Wy!

Strefa relaksu w ramach rehabilitacji

"Majówka w lipcu" w ośrodku Leśna Polana

Szymocice 20.07.2018 r.

Poznanie autorów obrazów wykonanych techniką-akwarelą.

Poznanie autorów obrazów wykonanych techniką-akwarelą. Przedstawienie różnego rodzaju wzorów obrazów malarskich wykonanych akwarelą, spośród których, każdy uczestnik wybrał sobie jeden, który został umieszczony samodzielnie przez uczestnika zajęć na jego ekologicznym plecaku.

Projekt z niepełnosprawnymi rozpoczęty z wielkim sukcesem...

W Wodzisławiu Śląskim projekt z niepełnosprawnymi rozpoczęty z wielkim sukcesem. 4 grupy bardzo zadowolone z konspektu zajęć ukierunkowanych. Niepełnosprawni to partnerzy, którzy nie chcą żalu, oni mają swoje marzenia i honor bycia obok nas, sportowców. Już na pierwszych zajęciach ambicjonalnie i z zaangażowaniem podchodzili do ćwiczeń, nie chcą żadnej łatwizny, gimnastyka rozwoju sprawnościowego, kickboxing i dobry humor połączyło dzisiaj nasz wielki szacunek.

Czytaj więcej: Projekt z...

Prezent urodzinowy - NORDBIKE

Wkrótce Piotr będzie obchodził swoje kolejne urodziny. Podczas spotkania w Wołczynie, dzięki sponsorowi Nordbike Centrum Rowerowe w Rybniku, nasz były pracownik otrzymał wymarzony prezent jakim był rower. Prezent był strzałem w dziesiątkę Piotr był zachwycony, patrząc na jego ogromną radość niejeden uroniłby łezkę wzruszenia. Dodatkowo pracownicy zrobili zbiórkę w Zakładzie na niezbędny zestaw do przejażdżek rowerowych tj. kask,rękawiczki. 

Czytaj więcej: Prezent urodzinowy...

Warsztaty w Centrum Edukacyjnym Rękodzieła.

22 kwietnia dla pracowników ZAZ została zorganizowana wycieczka do Wołczyna. W malutkiej wiosce mieści się pracownia rękodzielnicza Cer-Bud „Centrum Edukacyjne Rękodzieła – Baza Usług Dydaktycznych”, w której odbyły się warsztaty z zakresu tworzenia witrażu oraz zajęć ceramicznych. Podczas warsztatów pracownicy zostali podzieleni na dwie grupy. Jedna z grup zapoznała się z techniką tworzenia witrażu metodą Tiffany’ego..

Czytaj więcej: Warsztaty w...

Warsztaty z zakresu seksualności osób niepełnosprawnych

W poniedziałek, 3 kwietnia 2017 roku, w auli I Liceum Ogólnokształcącym im. 14 Pułku Powstańców Śląskich w Wodzisławiu Śląskim ul. Szkolna 1. odbyły się warsztaty z zakresu seksualności osób niepełnosprawnych. 

Czytaj więcej: Warsztaty z...

Rozstrzygnięto konkurs na wielkanocne jajo

Konkurs pt. „Pisanki, kraszanki, jajka malowane…” adresowany był do osób niepełnosprawnych w wieku od 5 lat do 24 lat przy współpracy z opiekunem, rodzicem lub rodzeństwem. Prace mogły być wykonane dowolną techniką i materiałami plastycznymi, ważne aby w efekcie końcowym powstała praca w kształcie jaja. Wielkość dowolna. 

Jury konkursowe stanowili niepełnosprawni pracownicy Zakładu Aktywności Zawodowej Zakładu Usług Pralniczych w Wodzisławiu Śląskim. Łącznie trzydzieści cztery osoby. 

W poniedziałek, 3 kwietnia, w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej odbyło się uroczyste wręczenie dyplomów i nagród laureatom konkursu. Z rąk członkini zarządu powiatu odpowiedzialnej m.in. za pomoc społeczną oraz system wsparcia osób niepełnosprawnych Janiny Chlebik-Turek oraz dyrektora Zakładu Aktywności Zawodowej Dezyderiusza Szwagrzaka nagrody otrzymali: Maciej Galas (I miejsce), Łukasz Galisz, Łukasz Najman, Tomasz Ewczyński (II miejsce) i Kacper Raszka (III miejsce) – w kategorii wiekowej 5-12 lat, a także Łukasz Gaborek (I miejsce), Natalia Macharzyńska (II miejsce) oraz Patrycja Błocka, Julia Klimsza, Adrian Bienia (III miejsce) – w kategorii wiekowej 13-24 lat. 

Wyróżnienia trafiły do Marcina Krzykały (10 lat) i Dominiki Ryszki (3 lata) 

Laureaci otrzymali nagrody ufundowane m.in. przez restaurację „Pod Arkadami”, biuro podróży „Yesholiday”, restaurację Sushi King, Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śl. oraz miejskiego radnego Romana Juzka. 

Wszystkie prace zgłoszone na konkurs można oglądać do końca kwietnia w sali multimedialnej MiPBP w Wodzisławiu Śląskim.

Uśmiechnij się :)

W miniony piątek dla pracowników Zakładu została zorganizowana niespodzianka. Podczas rehabilitacji mieli okazję uczestniczyć w zajęciach z wykorzystaniem fotobudki czyli pomieszczenia, gdzie można było niebanalnie się przebrać i wykonać serię zwariowanych zdjęć. Zajęcia te oprócz dobrej zabawy miały na celu zdobycie wiedzy na temat nowoczesnej techniki oraz jej umiejętne wykorzystanie, ćwiczenia umiejętności pracy w zespole oraz kreatywnego myślenia.

Dzień Kobiet

Uśmiech na twarzy kobiety to zawsze o jedno słońce więcej. Jeszcze raz życzymy wszystkim Paniom samych pięknych dni

I Festiwal Karaoke Osób Niepełnosprawnych „ŚpiewaMY”

Mnóstwo radości i emocji, znane muzyczne przeboje z polskich list i pełne zaangażowanie występujących – tak w kilku słowach można opisać piątkowe zmagania podczas Festiwalu Karaoke Osób Niepełnosprawnych zorganizowanego przez ZPSWR w Wodzisławiu Śląskim. Pracownicy Zakładu zaprezentowali się w piosence Kombi- Słodkiego miłego życia. Serdecznie dziękujemy za zaproszenie było cudownie i z niecierpliwością czekamy na kolejną edycję.

Karnawałowy Bal Maskowy

W środę w Czyżowicach odbył się już XIV Karnawałowy Bal Maskowy dla osób niepełnosprawnych organizowany przez Caritas Archidiecezji Katowickiej Ośrodek Św. Hiacynta i Franciszka oraz Powiatowy Ośrodek Wsparcia "Perła" w Wodzisławiu Śląskim. Bawiliśmy się rewelacyjnie, serdecznie dziękujemy za zaproszenie

Pędzi, pędzi kulig niczym błyskawica…

W minioną sobotę tj. 04.02.2017 r. korzystając z uroków zimy jadąc zaprzęgami konnymi mieliśmy okazję podziwiać malownicze krajobrazy Wisły. Piękne konie i dźwięk dzwonków pozostawiły niesamowite wrażenia. Podczas przejażdżki mieliśmy przerwę na ognisko z pieczeniem kiełbasek. Natomiast wieczorem mogliśmy się rozgrzać w Karczmie jedząc ciepły posiłek, przy muzyce i zabawie z kapelą góralską. Mimo chłodu nie czuliśmy zimna.

Spotkanie Mikołajkowe w Zakładzie Karnym w Jastrzębiu Zdroju

Pierwszą okazją do pielęgnowania i odbudowy właściwych relacji rodzinnych w czasie Świąt Bożego Narodzenia, szczególnie z dziećmi, są „mikołajki”. Niepełnosprawni pracownicy ZAZ mieli okazję uczestniczyć w spotkaniu rodzin z dziećmi w Zakładzie Karnym w Jastrzębiu Zdroju. Już miesiąc wcześniej rozpoczęli przygotowania do spotkania i w trakcie zajęć rehabilitacyjnych przygotowywali własnoręcznie robione kolorowe maskotki, „gniotki” z balonów oraz pyszne babeczki, które sami upiekli, by pierwszego grudnia przekazać prezenty uczestnikom spotkania mikołajkowego. Dla niektórych z dzieci otrzymane prezenty były szczytem marzeń, gdyż w rodzinnym domu nie mogą na to – z różnych powodów – liczyć. Uczestnictwo w takim spotkaniu było bardzo wzruszającym doświadczeniem dla naszych pracowników, skłaniającym do jeszcze większych refleksji w okresie świąt.

Festiwal Twórczości Artystycznej Osób Niepełnosprawnych "To ja 2016"

W piątek w Rydułtowach odbył się Festiwal Twórczości Artystycznej Osób Niepełnosprawnych "To ja 2016". Od godziny 16:00 w Rydułtowskim Centrum Kultury można było oglądać występy artystyczne. W tym roku pracownicy Zakładu wcielili się w postacie zespołu AC/DC i w rockowym stylu zrobili wielki Playback Show w piosence „Highway to Hell”. Były emocje, była zabawa, była impreza ;). Trzeba podkreślić, że gitary zostały wykonane samodzielnie przez pracowników Zakładu podczas rehabilitacji.

Zawitała do nas "Pani Jesień"

Dzień Chłopaka 30 Września 2016

To już mała tradycja, że Dzień Chłopaka świętujemy w naszym zakładzie.

Wycieczka Augustów - Serwy – Wilno 01.09 – 04.09.2016 r.

Zgodnie ze zwyczajem pracownicy Zakładu i w tym roku odbyli kilkudniową wycieczkę. Tym razem zwiedzili Wilno wraz z Mazurami. Nie tracąc czasu wyjeżdżaliśmy 01.09.2016 r. w godzinach nocnych, aby od świtu zacząć nową przygodę. Organizowanie wycieczek dla osób niepełnosprawnych, mimo, iż wymaga większego nakładu pracy, daje uczestnikom możliwość samodzielnego poznawania najbliższego otoczenia społecznego. Jest to szczególnie ważne dla naszych pracowników, którzy nie mają ku temu wielu okazji. Program wycieczki został skonstruowany tak, aby pracownicy niepełnosprawni mieli szansę poznać coś, co wcześniej było dla nich nieosiągalne. Między innymi odbyli rejs statkiem, zwiedzili Litwę (zamek Wielkich Książąt Litewskich, klasztor Bernardynów i świątynię Karaimską), Wilno (Ostra Brama, cerkiew św. Ducha i św. Mikołaja, muzeum Adama Mickiewicza), a także mieli okazję przejechać się kolejką wąskotorową po Puszczy Augustowskiej. Pracownicy mają wówczas możliwość nabycia nowej wiedzy i umiejętności na drodze praktycznych doświadczeń, co bardzo pozytywnie wpływa na rozwijanie ich kreatywności oraz na kształtowanie aktywnej postawy życiowej. Pozwala to także na nawiązywanie nowych, bardzo satysfakcjonujących kontaktów społecznych. A przede wszystkim daje im wiele radości i uśmiechu.

Zaprojektuj swoją foto poduszkę

Piknik Integracyjny Osób Niepełnosprawnych

Dobra zabawa i moc atrakcji towarzyszyła pracownikom Zakładu podczas pikniku w Siemianowicach Śląskich. Celem pikniku było wspólne spędzanie wolnego czasu, propagowanie aktywności fizycznej na wolnym powietrzu, prezentacja programów artystycznych, a przede wszystkim zabawa pełna uśmiechów i pozytywnych wrażeń. Wśród licznych atrakcji wymienić można zdobienie toreb materiałowych, sadzenie krzewów, ekobudkę, watę cukrową oraz konkursy, gry i animacje na polanie z dinozaurami, pokaz wozów strażackich i Rosomaków. Dziękujemy za zaproszenie.

XIV Powiatowa Olimpiada Osób Niepełnosprawnych 2016 r.

Uśmiechy na twarzach naszych pracowników potwierdzają wspaniałą zabawę :)

PODARUJ RADOŚĆ INNYM!

1 czerwca osoby niepełnosprawne, pracownicy Zakładu Aktywności Zawodowej Zakładu Usług Pralniczych w Wodzisławiu Śląskim wraz z dyrektorem Dezyderiuszem Szwagrzakiem postanowili obdarować w tym szczególnym dniu jakim jest „Dzień dziecka” wszystkie dzieci przebywające w Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Rydułtowach własnoręcznie zrobionymi przytulankami ze skarpetek, które przygotowane zostały w ramach rehabilitacji.
W tym celu udali się z koszem wypełnionym po brzegi kolorowymi maskotkami do szpitala w Rydułtowach. Pracownicy ZAZ ZUP, chcąc rozweselić dzieci i dać odrobinę wytchnienia od dnia codziennego, przywitali wszystkich w fantazyjnych strojach i pomalowanych twarzach.
Oddział dziecięcy szpitala, przepełniony był w tym dniu emocjami, radością, uśmiechem i dobrą zabawą ponieważ oprócz kolorowych upominków, mali pacjenci mogli skorzystać z malowania twarzy specjalnymi kredkami, farbami w różne motywy, wzory.
Bardzo dziękujemy Dyrekcji Szpitala oraz przemiłemu personelowi Oddziału Niemowlęcego oraz Pediatrycznego za umożliwienie przeprowadzenia całej akcji, która przyniosła wiele radości dzieciom i ich rodzicom oraz pracownikom ZAZ ZUP.

Czytaj więcej: PODARUJ RADOŚĆ...

Przyjęcie urodzinowe Piotra.

29 kwietnia 2016 r. pracownicy ZAZ postanowili zrobić niespodziankę urodzinową Piotrowi - byłemu pracownikowi Zakładu. Część kadry ZAZ miała okazję świętować razem z nim ten ważny dzień. Był uroczysty tort, głośne sto lat, ognisko, grill, tańce, mnóstwo radości i śmiechu. Było to zarówno dla nas jak i dla Piotra niezwykle ważne spotkanie. Piotr pracował w Zakładzie kilka lat dlatego też cała kadra jest z nim bardzo związana. Pomimo dużej odległości, która nas dzieli staramy się odwiedzać Piotra w miarę możliwości jak najczęściej.

Czytaj więcej: Przyjęcie...

Dzień Matki

W związku ze zbliżającym się Dniem Matki pracownicy Zakładu w ramach zajęć rehabilitacyjnych przygotowali upominki dla swoich mam. Osoby niepełnosprawne własnoręcznie ozdabiali torby materiałowe, przydatne mamom podczas zakupów. Takie zajęcia kształtują i utrwalają umiejętności: posługiwania się przyborami krawieckimi (igła, nożyczki, naparstek, centymetr krawiecki), szycia ręcznego, zasady kompozycji w aplikacjach (dobór koloru i faktury tkaniny), umiejętność samodzielnej pracy, planowania pracy, radzenia sobie z trudnościami. Wszelkie robótki są doskonałym ćwiczeniem rąk. Rozwijają zdolności manualne, precyzję ruchów, uwagę oraz orientację w przestrzeni. Wszystkim mamom życzmy dużo uśmiechu z okazji tak uroczego święta.

Blues dla niepełnosprawnych 18.05.2016 r.

Już po raz kolejny pracownicy Zakładu mieli okazję uczestniczyć w koncercie bluesowym. Celem koncertu "Blues dla Niepełnosprawnych" jest nie tylko integracja osób niepełnosprawnych ze środowiskiem lokalnym, ale także możliwość aktywnego uczestnictwa w kulturze poprzez udział w koncertach zespołów z czołówki polskiej sceny bluesa. W tym roku, na scenie wystąpiła grupa CHEAP TOBACCO. Jak co roku zabawa była udana. Dziękujemy Powiatowi Wodzisławskiemu za zaproszenie i z niecierpliwością czekamy na kolejny koncert w następnym roku.

 

Majówka 2016

Dobry humor i piękna pogoda towarzyszyła pracownikom Zakładu w piątek 06 maja na imprezie majówkowej zorganizowanej w Restauracji Western Rancho w Czyżowicach. Główną atrakcją wieczoru był pokaz ogni - „Fire Show”. Uczestnicy byli zachwyceni. Do tańca przygrywał DJ a zabawa trwała do późnych godzin nocnych i nikomu nie spieszyło się do domu. Tego typu spotkania mają ogromne znaczenie dla osób niepełnosprawnych, między innymi przyczyniają się do budowania dobrych relacji pomiędzy osobami zatrudnionymi w ZAZ.

Przyjęcie urodzinowe Piotra.

29 kwietnia 2016 r. pracownicy ZAZ postanowili zrobić niespodziankę urodzinową Piotrowi - byłemu pracownikowi Zakładu. Część kadry ZAZ miała okazję świętować razem z nim ten ważny dzień. Był uroczysty tort, głośne sto lat, ognisko, grill, tańce, mnóstwo radości i śmiechu. Było to zarówno dla nas jak i dla Piotra niezwykle ważne spotkanie. Piotr pracował w Zakładzie kilka lat dlatego też cała kadra jest z nim bardzo związana. Pomimo dużej odległości, która nas dzieli staramy się odwiedzać Piotra w miarę możliwości jak najczęściej. :)

 

Wesołego Alleluja ;)

Przygotowania do Świąt Wielkanocnych nabierają rozpędu. Pracownicy Zakładu kończą prace nad ozdobami świątecznymi. Część z wykonanych dekoracji w miniony piątek została zaprezentowana na corocznym Świątecznym Kiermaszu Rękodzieła Osób Niepełnosprawnych organizowanym przez Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego. Z okazji zbliżających się Świąt Wielkiej Nocy pracownicy Zakładu życzą: zdrowych pogodnych świąt, pełnych wiary, nadziei i miłości, radosnego, wiosennego nastroju, serdecznych spotkań w gronie rodziny i wśród przyjaciół oraz Wesołego Alleluja ! 

Wizyta kosmetyczki w ZAZ ZUP

09.03.2016 roku w Zakładzie zorganizowano spotkanie mające na celu udzielenie porad kosmetycznych dla pracowników niepełnosprawnych naszego Zakładu. Nasze Panie miały okazję skorzystać ze wskazówek kosmetyczek Salonu Urody „Nefretete” z Pszowa. Dla niektórych z osób niepełnosprawnych było to pierwsze w życiu spotkanie z kosmetyczką. Celem zajęć było przedstawienie niektórych z możliwych zabiegów, które wpływają na jakość skóry twarzy oraz pogłębienie wiedzy na temat czynności pielęgnacyjnych dłoni. Po części teoretycznej nastąpiła część praktyczna, w czasie której kosmetyczki wykonały profesjonalny makijaż dzienny. Natomiast Panowie, żeby nie poczuć się gorzej uczestniczyli w zabiegach na dłonie. Wszystkie uczestniczki, jak również uczestnicy, byli bardzo zadowoleni z efektów zabiegów, a przede wszystkim nie mogli się nadziwić, jak korzystnie mogą wyglądać po wizycie u kosmetyczki. Niektóre Panie zainteresowały się na tyle tematem, że dopytywały się co same mogą zrobić w domu, by tak ładnie wyglądać każdego dnia. Rehabilitacja w takiej formie miała na celu podniesienie poczucia własnej wartości poprzez zmiany, metamorfozy, które przeszli w trakcie wszystkich działań. Podnoszenie wartości osoby niepełnosprawnej jest ważnym zadaniem w budowaniu pozytywnego wizerunku, osoby mogącej pełnić różne role społeczne w swoim otoczeniu. Pragniemy serdecznie podziękować Panią z Salonu Urody „Nefretete” za profesjonalnie przeprowadzone zajęcia w niezwykle miłej i serdecznej atmosferze.

Dzień Kobiet

8 marca męska część kadry Zakładu Aktywności Zawodowej w Wodzisławiu wraz z dyrektorem Dezyderiuszem Szwagrzakiem postanowiła obdarować w tym szczególnym dniu Panie własnoręcznie ozdobionymi kwiatami.

W tym celu w pierwszej kolejności udali się z ogromnym koszem róż i tulipanów do szpitala w Wodzisławiu, aby obdarować pacjentki oraz personel. Następnie mężczyźni udali się w stronę wodzisławskiego rynku, gdzie po drodze każda z Pań otrzymała kwiatek wraz z życzeniami. Punktem docelowym był wodzisławski rynek, gdzie można było spotkać najwięcej kobiet.

 

Ten miły gest wywołał uśmiech na twarzach obdarowywanych kobiet, jak również cała akcja przyniosła wiele radości samym obdarowującym.

Wizyta w przytulisku w Wodzisławiu Śląskim

Pracownicy Zakładu zorganizowali zbiórkę darów dla bezdomnych zwierząt z Wodzisławia Śląskiego, przynosili pieniądze oraz najpotrzebniejsze dla nich rzeczy. W poniedziałek tj. 11.01.2016 r. niepełnosprawni przedstawiciele ZAZ w ramach rehabilitacji razem z opiekunami zawieźli koce, ręczniki oraz karmę do przytuliska dla bezdomnych zwierząt w Wodzisławiu Śląskim. Podczas odwiedzin mieli okazję zwiedzić przytulisko, zobaczyć w jakich warunkach żyją porzucone psy oraz wyprowadzić je na spacer. Było to bardzo ciekawe doświadczenie. Mamy nadzieję na dalszą współpracę i kolejne odwiedziny. Szczególne podziękowania dla pielęgniarki Pani Ewy Andreczko za zaangażowanie się w akcję.

Wycieczka do grodu rycerskiego w Byczynie

Wycieczka do grodu rycerskiego w Byczynie
W minioną sobotę pracownicy Zakładu Aktywności Zawodowej Zakładu Usług Pralniczych udali się na wycieczkę do rycerskiego grodu w Byczynie. Wystarczyło tylko przekroczyć drewnianą bramę, aby przenieść się do czasów średniowiecznych. Uczestnicy zobaczyli zbrojownię, gdzie dowiedzieli się z czego składa się strój rycerza i jakiej broni używano, kuźnię, komnatę strachu z dybami i pręgierzem oraz salę tortur. Następnie obejrzeli krótki film przedstawiający historię powstania grodu oraz jego rozwój. Mieli okazję uczestniczyć w ciekawych warsztatach, pod fachowym okiem spróbowali sił między innymi w rzucaniu nożem, wzięli udział w kursie tańca dawnego oraz nauce pisania piórem gęsim. Wycieczka zapewniła pracownikom wiele historycznych atrakcji.